Confidentiality smlouva neboli endéáčko

<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@morningbrew?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Morning Brew</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/top-secret-documents?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

P.S. Kdyby vás někdo zaskočil výrazy jako je NDA - non-disclosure agreement - [nondiskloužr egríment]) nebo confidentiality agreement [konfidenčiality eegríment], vězte, že je to zase jen stará dobrá smlouva o mlčenlivosti, někdo tomu říká smlouva o ochraně důvěrných informací.

V případě, že jste už rozjeli byznys, daří se vám a chystáte se investory požádat o peníze, řešíte co ještě říct a co už neříkat, abyste neprozradili všechny tajnosti svého nápadu. Je to delikátní věc.

Velmi těžko se říká: „Dobrý den pane investore, rád bych vás požádal o investici do byznysu. Ovšem než vám řeknu, o jaký byznys se jedná, kdybyste prosím tady podepsal, že nikde, nikomu a za nic na světě neřeknete, o čem to je, ani si nikdy nezaložíte nic podobného.“ Je velká šance, že vás investor pošle do háje. Přiznám se, že až na výjimečné případy smlouvu o mlčenlivosti nepodepisuju (nemluvím tu o prodeji zajetých firem).  Při počtu byznys plánů, které dostávám, bych jednak nic jiného nedělala, nemohla bych už nikdy v životě podnikat v žádném oboru a navíc se řídím heslem (podobně jako většina kolegů, které znám), že krást se nemá, ani v případě nápadů a byznys plánů. Líbí se mi, jak to řeší řada lidí, která do mailu připojí stručnou a slušnou větu: "Považujte prosím informace v tomto mailu (byznys plánu, prezentaci…) za důvěrné." Nikoho to neurazí a vzkaz mezi řádky je jasný: „Prosím, nevytrubovat do světa a nekopírovat.“