Letní seriál 7, Byznys mám, a co dál?

🏆 Gratuluju, máte za sebou první úspěch. 
Založili jste vlastní byznys, a co dál?


Jak zajistit, aby váš produkt nebo služba skutečně fungovaly na trhu a jak začít vydělávat? Tady jsou další kroky, které vás čekají hned po založení vlastního byznysu, ať už jako živnostník nebo zakladatel „eseróčka“. Co dělat s MVP (prototypem), jak i po startu validovat svůj byznys a sledovat co na to říkají zákazníci, proč se i nadále nevykašlat na průzkum trhu a jak důležitá je cenotvorba. Připravte se na to, že váš byznys teprve začíná nabírat na obrátkách a tady je pár tipů, jak ho v těch obrátkách udržet.

Prototyp neboli MVP

Zdá se, že se váš nápad stal skutečností, protože máte MVP neboli minimum viable product neboli prototyp. Mimochodem prototyp není jen o produktu, ale kupodivu i o službě. Prototyp totiž není nic jiného, než nejjednodušší testovací forma toho, jestli u vás budou zákazníci nakupovat.

Co je společným jmenovatelem MVP? Jednoduchost. Kupodivu mnoho začínajících podnikatelů má pocit, že musí hned na začátku vytvořit celou škálu produktů nebo služby. Nedělejte to. Nekomplikujte si život. V jednoduchosti je krása a základ úspěchu.

Validace

Takže máte MVP. Co dál? Je potřeba zjistit, co na to říkají zákazníci. Možná už jste získali první z nich, máte ohlasy a víte, jestli MVP je přesně to, co hledají. A hlavně, jestli jsou ochotni zaplatit. Pokud ano, opět velká gratulace – právě jste prošli zkouškou validace neboli ověření, že váš produkt nebo služba skutečně na trhu obstojí.

Market research

To všechno se vám povedlo díky pečlivému průzkumu trhu, to znamená, že víte, jak si stojí váš obor, jaká je konkurence, jaká je kupní síla vašich potenciálních zákazníků a na základě toho jste svoje MVP vytvořili. Já vím, že vy to víte. Říkám to jen pro případ, že by někdo na průzkum trhu zapomněl nebo se na něj nedej Bože vykašlal. 

Cenotvorba 

Často se mě lidi ptají, jak mají produkt nebo službu na začátku podnikání nacenit. Jestli dokonce dávat zadarmo. Ujasněme si to hned na začátku. Mluvím tady o byznysu, nikoliv o charitě. To je trochu jiný příběh. Na začátku můžete prodávat za zaváděcí ceny a upozornit na to, že za měsíc, za šest měsíců nebo za týden už budete prodávat za ceny běžné. Můžete prodat s výraznou slevou, například výměnou za referenci, s kterou můžete dál pracovat, uvést ji na svém webu, na sociálních sítích apod. Ale nedávejte nic zadarmo, devalvujete svoji práci a hodnotu a co je zadarmo, toho si lidé neváží a navíc vás to nebude bavit. Jestli jste přeskočili Kapitolu 4 Letního seriálu - Jak si to spočítat, tak si ji přečtěte.

Mimochodem, víte, jaký je rozdíl mezi uživatelem a zákazníkem? Uživatel užívá zadarmo, zákazník platí. Vím, že v některých typech podnikání jsou uživatelé běžní, například ve free verzích aplikací. Ale v momentě, kdy byznys roste, musíte z uživatelů udělat zákazníky. Neloajální uživatel opustí „loď“ neboli váš byznys. Je lepší mít na začátku několik platících zákazníků než zástupy uživatelů.

Opakovaný business je výhra

Ve fázi růstu je sice důležité získávat nové zákazníky, ale stejně tak se snažte, aby se k vám zákazníci vraceli. Občas v honbě za novými zákazníky, zapomínáme na ty stávající. Važme si jich a hýčkejme je, už u nás nakoupili, znají nás a pokud máme štěstí, řeknou o nás dalším.
Doporučení je ten nejlepší marketing. 

Komunikujte se svými zákazníky a ptejte se, co je zajímá, co potřebují, hledají a co je těší. Máte informace, které by ocenili? Dejte jim je. Máte rady, které jim usnadní život? Dejte jim je. Využijte toho, že na začátku máte možnost se zákazníky komunikovat jednotlivě, až jich budou stovky nebo tisíce, už to nepůjde. Mimochodem hodí se sledovat, kolik vás stojí získání nového zákazníka, říká se tomu CAC „Customer Acquisition Cost“. 

A rosteme dál

MVP funguje, vychytali jste počáteční neduhy, naslouchali prvním zákazníkům a máte skutečný vytuněný produkt nebo službu, ladíte business model, přemýšlíte nad vývojem dalších produktů, a prodáváte. Dříve nebo později nastane čas, kdy přestanete stíhat. Mám teď na mysli tu fázi, kdy i při nejlepší vůli, pracovitosti a disciplině prostě nestihnete všechno. Tady hrozí první riziko, že díky tomu ohrozíte svůj slibně se rozvíjející byznys.

Musíte rozšířit svůj team. Už nejste „oneman“ nebo „onewoman" show, ale potřebujete lidi. Vybírejte pečlivě, nechte si vždycky zadní vrátka, nenabízejte hned podíl ve firmě.

Najít správné lidi je umění, ale není to nemožné. 

Kromě odborných znalostí, které potřebujete, ať už hledáte účetní, obchodního ředitele nebo šéfa výroby, stojí za to pátrat i po dalších užitečných informací o budoucích členech týmu, například:

  • Jak jsou kreativní a dokáží improvizovat
  • Jak snáší stres
  • Co spolehlivost
  • Jak řeší time management
  • Jak jsou na tom s dochvilností a plněním termínů
  • Z čeho mají největší strach, pokud to přiznají
  • Co se jim kdy nepovedlo, pokud tvrdí, že zatím vždy a ve všem uspěli, mějte se na pozoru

Prostě pokuste se zjistit, jestli berete do týmu parťáka do nepohody nebo někoho, kdo má v pět odpoledne padla, ať se děje, co se děje, případně je žába na prameni, protože jeho nebo jejím heslem je „takhle jsem to dělal(a) dycky" a všechny nápady zazdí hned na začátku.


Pokud tuto fázi zvládnete, dá se předpokládat, že máte téměř vyhráno. Je samozřejmě důležité neusnout na vavřínech a dál sledovat trh, trendy na trhu, inovace, konkurenci, zákazníky a jejich nálady, prostě mít „ucho u země“ a „oči na šťopkách“, abyste nezaspali a nezjistili, že se trh ubírá úplně jinou cestou. Nechcete přece dopadnout jako Kodak, který stále vyráběl filmy do fotoaparátů, jen si nevšiml, že už všichni fotí digitálním foťákem. Nebo Blockbuster, který půjčoval videokazety tak dlouho, až ho předběhl Netflix a streamované seriály a filmy. 


V růstu vašeho podnikání je samozřejmě důležitá otázka peněz. Záleží na tom, jestli je váš obor náročný na investice – tj. výroba, vývoj nových produktů, inovace, technologie. Růst můžete financovat

  • z výnosů svého byznysu
  • z bankovního úvěru
  • anebo z peněz investora

Každá varianta má své pro a proti i míru reálnosti získání takového financování. Banka vám půjčí pouze tehdy, kdy si bude naprosto jistá, že váš byznys bude generovat dostatek peněz na splátky úvěru.

Investor je ochoten trochu více riskovat, ale bude se ptát na váš business model, prodejní strategii, finanční plán, prostě bude chtít vidět, že svému byznysu rozumíte, máte vymyšlenou strategii a vaše čísla mají hlavu a patu. Pokud jste úplně na začátku, zkuste zapátrat v tzv. 3F, neboli Family & Friends & Fools, jinými slovy vaše rodina, kamarádi a šílenci, co vás mají rádi a věří, že to dáte. Všichni ostatní, angel investoři (fyzické osob, které investují do firem na začátku růstu), fondy venture kapitálu nebo private equity – ti všichni investují ne proto, že vás mají rádi, ale proto, že chtějí vydělat peníze.


Pár tipů na konec

Buďte trpěliví a nesnažte se růst příliš rychle, neběžíte závod, ale budujete stabilní byznys

  • Nesrovnávejte se. Nekopírujte. Inspirujte se. Každý byznys je jedinečný, stejně tak jako každý podnikatel. Sledujte konkurenci, sledujte společnosti s podobným byznys modelem, sledujte, jak dělají byznys, jak rostou, do čeho investují a poučte se z jejích předností i chyb. 
     
  • Hýčkejte své zákazníky. Zeptejte se, co si vaši platící zákazníci myslí o vašem produktu nebo službě. Požádejte zákazníky o reference, které si můžete dát na svůj web a sociální sítě. Vzpomínáte, když jste posledně nakupovali, ať už to bylo cokoliv – hledali jste, co si myslí jiní lidé, kteří už si stejnou věc koupili, a tak uvažují i vaši zákazníci. 
     
  • Komunikace hýbe světem, stejně tak jako s byznysem. Vytvořte newsletter. Já vím, teď si řákáte, newsletter? Ten už dneska nikdo nečte. Opak je pravdou, newslettery zažívají velký comeback, jen mají trochu jinou podobu. Sledujte Martina Kavku, od něj se dozvíte o newsletterech všechno, co potřebujete vědět, případně si přečtěte článek Jak napsat newsletter, který splní vaše cíle.