Nakonec nás trumfne sexbomba s kupovaným cukrovím

Tenhle článek „Moje krédo“ pro Business Women jsem psala na podzim, kdy předvánoční šílenství ještě zcela nepropuklo. Nicméně, teď je ještě aktuálnější, jak vánoční horečka nabírá na síle. O to víc se hodí si připomenout, že zchvácená superžena není sexy, není žádoucí, nikdo ji nemá rád a nakonec nás trumfne sexbomba, která vánoční cukroví koupila v cukrárně na rohu a dárky zabalila jen tak halabala (pokud vůbec nějaké má).

… a teď ten článek
Tahle otázka mě napadá, kdokoliv čtu nebo slyším o ženě, která zvládá vše. Má rodinu, práci, sport, je krásná, úspěšná a obklopená milující rodinou. Byly doby, kdy jsem všechno nezvládala. Malé děti, potřeby rodiny, práce ve firmě, studium, nešlo být vždy perfektní, přesto, že můj muž, sám na vrcholu umělecké kariéry měl nevídané pochopení. Uzavřeli jsme spolu dohodu, přiznali jsme si fakt, že nejsem superžena (a on není superman). Přijali jsme fakt, že ne vše musí být perfektní, s výjimkou jediného. Budeme mluvit se svými dětmi. Náš rodinný stůl byl a je místem, kde se potkáváme a jsme spolu. A dodrželi jsme to, někdy nezbyl čas na teplou večeři, ale povídali jsme si. Dnes, kdy už jsou děti velké, se tenhle zvyk v naší rodině dodržuje stále. Možná už nemůžeme sedět všichni a každý den u jednoho stolu, jsme na cestách, v jiných koutech světa, ale stále spolu mluvíme a dělá nám to radost.

Je potřeba rozlišovat, z čeho je možné slevit, protože je to pomíjivé, a co bychom naopak měli udělat životním rituálem. Zdá se mi, že dnešní doba klade takový důraz na výkon a všestrannou dokonalost, jako by už nastal věk robotů. Úspěch je skvělá věc, ale jeho míra je relativní. Neúspěch je nálepkou krachu, ale jen ten kdo neuspěje, může začít znovu a líp.  Při snaze dosáhnout všestranné dokonalosti může člověk ztratit schopnost být sám se sebou, těšit se z malých radostí a vnímat svět tady a teď. Ráda bych, aby toto věděly ženy, které ke mně přichází pro radu při startu svého podnikání. Občas slyším povzdech „taková já nikdy nebudu“, tahle žena je tak úžasná, krásná, úspěšná, taková já nejsem“.

Nesrovnávat, nikdy se nesrovnávat. Realita superženy je často ve skutečném životě jiná. A navíc, každá z nás je originál a nelze žít životy jiných. Důležité je naše vnitřní já, které ví, co nás dělá šťastnými. Mám ráda Čtyři dohody, jedna z nich zní „vše co děláš, dělej, jak nejlépe to umíš.“  Když pracuješ, pracuj co nejlépe, když vaříš, vař co nejlépe, když jsi se svými dětmi a mužem, buď s nimi co nejlépe. Pokud budeme tuto dohodu dodržovat, dosáhneme jisté perfektnosti, ale nebudeme telefonovat, když nám děti chtějí sdělit tu nejdůležitější věc na světě. Nebudeme přemýšlet, co večer uvaříme na poradě, protože tu večeři uvařit nutně nemusíme a nebudeme cítit vinu na procházce, na kterou jsme vyrazily jen tak pro radost.

A tak když píšu tyhle řádky, a snažím se jen napsat co nejlépe, mám radost, že jsem vstala o o chvíli dřív, abych text odeslala včas. Za odměnu můžu jít s mužem do lesa a užít si vůni podzimu. Hřiby už asi nenajdeme, ale nic není perfektní a i malé radosti se počítají.

publikováno v Business Woman 2/2018 (Choicemedia.cz)