Investiční portfolio po 50

Midjourney

TAKY JSTE UŽ PROŠVIHLI INVESTIČNÍ VĚK?

Všichni dneska mluví o investicích. Investujte do akcií, investujte do ETF, do komodit, do zlata... Investice vás zajistí na důchod. Jasně, ale investice zajistí možná na důchod dnešní generaci Z, ale nás padesátníky rozhodně ne.

Základem úspěchu je pravidelné a dlouhodobé investování, alespoň třicet let.  Ruku na srdce, „the game is over“, v padesáti nebo šedesáti letech už toho moc nenainvestujeme. Neříkám, že bychom investovat neměli, ale buďme realisti, nebudeme čekat na zhodnocení do pětaosmdesáti. Chceme žít a užívat si investic už teď.

Do čeho teda investovat? Jediná šance je investovat do sebe. Do čeho teda investovat? Jediná šance je investovat do sebe tak, čímž si zajistíme na dlouho fyzickou i psychickou kondici, tudíž máme šanci se zajistit finančně a ještě dlouho, nejlépe úplně až do konce svých dnů být v pohodě a neskončit v bídě a zapomění. Berme sami sebe jako svoje největší aktivum. Ve svém portfoliu už dneska máme slušnou sbírku cenných akcií, jako třeba:

  • Znalosti a odborné vědomosti
  • Zkušenosti
  • Životní moudrost

Ale investovat musíme pravidelně do dalších cenných komodit:

  • Vlastního zdraví
  • Psychické pohody
  • Uvědomění si vlastní hodnoty
  • Velkorysosti a nadhledu
  • Nových znalostí
  • Otevřené mysli
  • Zájmu o dění kolem sebe

Tohle je naše 50+ investiční portfolio, které bychom měli hýčkat a pracovat na jeho neustálém zhodnocování.

Vezmeme to pěkně popořadě

Jaká je hodnota mého dnešního portfolia?  Vědomosti, zkušenosti, životní moudrost

Neznám nikoho, kdo by se za padesát let života nic nenaučil a neuměl vůbec nic. Pokud jste nežili v jeskyni a neživili se kořínky, něco jste se za svůj život naučili. A upřímně – i schopnost přežít v jeskyni a znalosti, která bylina mě udrží při životě a která mi přivodí otravu, má hodnotu. Jestli vás nenapadá, co všechno umíte, vezměte si tužku a papír a zapátrejte. Každá znalost se počítá – umíte řídit projekty, pěstovat zeleninu, háčkovat dečky, skládat origami, psát články, fotografovat, dodávat lidem sebedůvěru, hrát na housle nebo kytaru, kreslit, mluvíte plynně finsky, zpíváte jak Pavarotti, prostě zapátrejte, určitě něco najdete a mrkněte na konec článku, je tam konkrétní příklad. Abych trochu rozproudila vaše pátrání, připravila jsem vám tahák s otázkami, který vám v tom přemýšlení pomůže... 


Tahák s otázkami, další část článku, tipy co si přečíst, co si poslechnout, jak meditovat a další si můžete přečíst na mém profilu na Pickey.cz.