"Chtěla by být českou Oprah. A má slušně našlápnuto :-). Zvládla zazpívat duet s manželem (operním pěvcem), přestala si žehlit vlasy a tvrdí, že padesátka je ten nejlepší věk pro to, začít s podnikáním. Má pořád dobrou náladu a takovou tu milou, jemnou, ale razantní energii. Margareta Křížová."

Tak tohle o mě napsaly Šárka Morávková a Marie Petrovová, alias Černovlásky po 50, pozvaly mě do stejnojmenného podcastu.

Poslechněte si to, bylo to teda docela "vostrý", ale milý...

Jak úspěšně prodat firmu

publikováno v časopisu Statutární zástupce, únor 2021


Prodej firmy mnohdy obestírá mnoho mýtů, jak vlastně firmu prodat, komu a kde kupce hledat? Za kolik firmu prodat? A co na zvěsti o prodeji řekne trh a konkurence?

Je třeba říct, že transakce, které probíhají, nejsou vždy jen o prodeji celé firmy. 

Současná pandemická situace přináší pro řadu investorů zajímavé investiční příležitosti, kdy se na trhu objevují společnosti, které by za normálních okolností investora nehledaly. Nicméně potřeba kapitálu v kombinaci se synergií s dalšími portfoliovými investicemi fondů a také cennými kontakty, zvyšují chuť některých firem hledat investora. V neposlední řadě to jsou také příležitosti pro silné manažerské týmy a transakce typu management-buy-out (MBO) a management-buy-in (MBI).

Ať už se jedná o vstup finančního investora nebo prodej firmy strategickému investorovi, je třeba vědět, do čeho jdete a připravit se. Jedna věc je příprava korporátních dokumentů, jakási „due diligence nanečisto“. Ujistit se, že lze doložit úplnou korporátní historii, smluvní vztahy, finanční reporting apod. Leckdy probíhají vztahy s dodavateli či zákazníky neformální cestou, ale v data roomu se na neformální vztahy nehraje. Platí pravidlo, co lze dát do pořádku předem se počítá, co objeví poradci kupujícího znamená body dolů, neboli každé riziko, které zjistí kupující je potenciálně srážka z kupní ceny. 
Celý článek si přečtěte na mém Linkedin profilu

Rozhovor v časopise České asociace pro finanční controlling "CAFIN" o tom jak se prodává firma a investicích 

Povídání s Margaretou a Zuzanou Hanákovou o hlavě a duši a byznysu v naší hlavě

Tentokrát jsme si povídaly o penězích a kdy se rozhodnout, jak dál s podnikáním

Rozhovor se Zuzanou Hanákovou O BRZDÁCH V NAŠÍ HLAVĚ
můžete poslouchat na Spotify nebo zkouknout na Youtube

Jak se prodává firma, rozhovor s Robertem Vlachem na portálu Na volné noze