Podnikání po 50


Občas slýchám od lidí mého věku strašnou větu „Už nemá cenu něco nového začínat, já už to nějak doklepu“. Vezmu-li v úvahu, že délka života se prodlužuje, mohli bychom to doklepávat dalších čtyřicet let. Já se na druhou půlku života dívám jinak. 

Po padesátce nastává luxusní období. 

Děti konečně vypadly, chci říct vyletěly z hnízda a postavily se na vlastní nohy. Pořád ještě chodí občas domů vyplenit lednici nebo probrat “starosti”, ale už nespotřebují veškerý náš volný čas. Pro jistotu upozorňuju, že svoje děti mám fakt docela ráda.

Vzpomínáte, kolikrát jste snili v úprku mezi nočníkem, dudlíkem a nekonečnou stavbou věže z kostek o době, kdy si dáte v klidu kafe, přečtete knížku, napíšete povídku, ušijete si kabát, otevřete opravnu motorek, začnete malovat, atd. Tak teď právě nastal ten čas. Ta doba luxusu, kdy máte čas sami pro sebe. Můžete si začít plnit sny. Můžete si ušít kabát nebo opravovat motorky, prostě se svým časem naložit dle libosti. Jestli začnete podnikat nebo zůstanete zaměstnancem a po práci půjdete do galerie, na osho meditaci nebo do kurzu paličkování záleží jen na vás. Na konci článku je pár tipů, které se vám můžou hodit.

Po padesátce začneme víc bilancovat a přemýšlet, protože do teď na to v tom kalupu nebyl čas. Můžeme tak dojít k závěru, že práce, kam chodíme denně je nudnej stereotyp a bylo by fajn udělat radikální změnu. Změna je věc dobrá, jen bych se přimlouvala za trochu rozvahy. Změnu chceme udělat hned. Od zítra, od pondělí nejpozději od příštího týdne. 

Chápu, že touha konečně říct v práci” Zítra už mě tu neuvidíte”, je lákavá. Ale jste připraveni na to, že taky přestane chodit pravidelná výplata. Máte úspory? Jste připraveni na to, že váš nový byznys nebude od prvního dne vydělávat? A je to skutečně to, co vás baví a těší a jste ochotni to dělat ve dne v noci i o víkendech, aby se dostavil úspěch? Spočítali jste si, kolik peněz budete potřebovat na rozjezd i s rezervou? (mrkněte na tenhle článek Za kolik to prodáváte.)

Pokud ano, jděte do toho. Rozjeďte to, použijte všechny zkušenosti, které jste do dnešního dne získali. Využijte toho, že jste už potkali blbce, samožery, egomaniaky, zákeřná neviňátka, ledacos jste zažili a hned tak někdo či něco vás nevykolejí. Už víte, že ten, kdo vám vždycky nejvíc pomohl jste byli vy sami. Využijte toho, že už víte, že není nutné udělat všechno najednou, ale že i postupný rozjezd a pomalý začátek je fajn. Prostě udělejte ze svého věku obrovskou přednost, nikoliv handicap. A hlavně se nenechte přesvědčit, že jste k ničemu, protože vám není dvacet, třicet, ani čtyřicet. 

Neumíte anglicky? Je to sice trochu škoda, ale rozhodně nejste bez angličtiny člověkem druhé kategorie. Sjíždějte seriály na Netflixu v originále, přihlaste se na jazykový kurz, učte se s Broňou Sobotkou, zkuste Duolingo, jděte do toho. 

Nevíte, co je akcelerátor, validace nebo monetizace, byznysplán jste si napsali na ubrousek v restauraci a inkubátor jste vždycky považovali za součást porodnice? Nic si z toho nedělejte, přežili jste až do dnešního dne, přežijete i v druhé půli svého života.

Pokud váháte a cítíte, že byste se rádi na rozjezd byznysu připravili, najděte si praktické semináře nebo workshopy a přihlaste se. Ale dávám důraz na slovo praktické. To, že vám bude někdo vykládat učebnicové poučky marketingu vás bude stát čas, peníze a nic se nedozvíte. A dejte na svůj instinkt, řiďte se selským rozumem a nedělejte z toho vědu. 

Běžte mezi lidi, nikdy nevíte, koho potkáte, jakou získáte inspiraci a mezi lidma vám bude rozhodně líp, než samotným doma v kuchyni. Nezáleží na tom, jestli rozjíždíte nový byznys nebo jste právě přišli o práci a uvažujete co dál. Na gauči doma nikoho nepotkáte a příležitosti za vámi sami nepřijdou.

A hlavně nepochybujte, nepodceňujte se a vypusťte věty typu” Stejně se to nepovede, a navíc to už ani nemá cenu!”

Pokud jste přišli o práci, zjistěte si co přesně nabízí úřad práce. Kurzy, školení, případně příspěvky na podnikání. Úřad práce je tu pro vás, a i když to tak nemusí vypadat, úřednice je placená za to, aby vám poskytla servis, a ne se na vás dívala svrchu. Nedejte se a zjistěte si všechny možnosti a přečtěte si kapitolu "Jak přežít úřad práce" z mé knížky.

A buďte realisti. Všechny nabídky, jak rychle a v podstatě bez práce vydělávat jsou podvod. Nenaskočte na sliby astronomických výdělků prodejem prapodivného zboží. 

Stejně tak se mějte na pozoru před podnikateli, co vám za horentní částky slibují návod na podnikání z pláže, z gauče, on-line úspěch přes noc nebo do měsíce. Je to blbost. 

A ještě prosím pozor na půjčky od podivných finančních společností. Nabídkám na půjčky „ihned a bez papírování“ se vyhněte obloukem. Podnikejte tak, jak si můžete dovolit. Půjčka ihned se může zvrhnout v noční můru a celý sen o podnikání se rozplyne. S padesáti a více lety zkušeností vám ale tohle nemusím vykládat. Jste zkušení, už jste ledacos zažili a víte sami nejlíp, do čeho se pustit. 

Ať je to cokoliv, přeju vám ať se daří.